Audyt energetyczny

Posted on

Gdy budujemy dom zastanawiamy się nad wieloma udogodnieniami oraz upiększeniami. Szukamy estetycznych rozwiązań np. zakładając sufit napinany zamiast standardowego sufitu, analizyjemy kto jest lepszym fachowcem; gdzie znajdziemy dobrego elektryka albo hydraulika. To dobrze – warto zadbać o wygląd domu i jego wykończenie. Należy jednak pamiętać także o innych kwestiach.

Kilka lat temu weszły w życie przepisy mówiące o zaświadczeniach jakie są potrzebne do odbioru technicznego budynków. Nie tyczy się to wszystkich budynków, niemniej jednak tych, które powstały w przeciągu ostatnich dziesięciu lat. O co chodzi?

Mowa tu o świadectwach energetycznych. Jak wielką rolę w dzisiejszym świecie odgrywa ochrona środowiska nie powinno się chyba nikomu uświadamiać. W tej chwili dlatego istotne jest, aby przyszłościowe budynki spełniały normy energetyczne określone odrębnymi przepisami. W celu sprawdzenia budynku pod kontem oszczędzania energii i jej dobrego używania przeprowadza się audyt energetyczny. Ma on na celu sprawdzenie w jaki sposób budynek jest przygotowany do ochrony energii. Bada się przede wszystkim klimatyzację, wentylacje i, co najbardziej istotne, zużycie energii. Bez wątpienia prowadzi się też kosztorys, a mianowicie bada się nakłady inwestycyjne jakie musi ponieść właściciel takiego budynku. Ważnym punktem w każdej charakterystyce energetycznej jest również badanie zużycia wody pitnej i sposobności na jej najlepsze odzyskanie. Znaczy to w praktyce, że określony budynek musi mieć systemy, które będą optymalnie obsługiwać podgrzewanie wody pitnej, co ważniejsze, przy minimalnych kosztach.